İlker Püren'den Nalepa, Ozan Sol, Donkor ve Kapel sözleri..

Sakaryaspor teknik direktörü İlker Püren, Radyospor'un konuğu oldu. Püren, transfer çalışmaları ve bir çok konu ile alakalı olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Spor264.com.tr

Sezona başlamak için gün sayan Sakaryaspor'da teknik direktör İlker Püren, Türkiye'nin ilk spor radyosu olan Radyospor'un Üçleme programında Nazım Türknas ve Volkan Yılmaz'ın sorularını cevapladı. Sezona dair önemli açıklamalarda bulunan genç teknik adam, yeşil-siyahlı taraftarlara önemli mesajlar verdi. İşte İlker Püren'in katıldığı programda önemli açıklamalar....

"Öncelikli olarak, doğru planlamayı tercih ettiğimiz bir süreçteyiz"

Sakaryaspor ile anlaştıktan sonra hem kamp planlaması hem içerdeki oyuncuların değerlendirilmesi hem de yeni transferlerin gündemde olması biraz zihinsel olarak yorgunluk yapıyor ama neticede keyif aldığımız bir süreçteyiz. Bizim ülkemizdeki en büyük problem, özellikle bir alt ligden üst lige çıkan takımların-hangi lig olduğu fark etmez, hemen o ligi tanımadan, bilmeden, o lige adaptasyon sağlamadan çok büyük hedefler koyup ondan sonra sonu hüsranla bitmesi. Tabii biz bu noktada çok sabırlı, planlı çok büyük hedeflerimiz olacak. Sakaryaspor camiası hiçbir zaman bulunduğu yeri kendine yeterli görmeyen, hep üst ligleri arzulayan bir camiadır. Bunu çok iyi biliyorum. Ancak 10 yıllık da bir hasret var neticede. Bu 10 yıllık hasret son buldu ve bir üst lige çıkıldı. Burada doğru planlama, oyun gücü, oyunun iyi oynanması, kadro yapılanması gibi daha öncelikli planlar var. Bunlar zaten oturduğu zaman, doğru planlandığı zaman adı şampiyonluk olmasa da, adı Play-Off olmasa da bu bizi mutlaka başarıya getirecektir ama böyle bir stresle hareket ettiğimiz zaman ya transferde hata yapacağız ya planlamamızda hata yapacağız. Yani önceliklerimizi çok belirlememiz lazım. Öncelikli olarak, doğru planlamayı tercih ettiğimiz bir süreçteyiz şu anda.

"Baskı sadece işimize konsantre olmamızı sağlıyor"

Bizler teknik adamlarız. Bu tür teklifler gelebilir. Mutlaka bizi heyecanlandırdı çünkü Sakaryaspor camiası Türk futboluna çok önemli isimler kazandırmış, hem futbolcu hem teknik adam olarak bir tarihi ve bir mazisi olan kulüp. Her teknik adamın severek çalışmayı isteyeceği, taraftarın coşkusuyla, taraftarın bu işe olan inancıyla birlikte de aslında motivasyonunu onlardan alacağı ve başarılı olmak zorunda olduğunu hissedeceği bir yer burası. Bir stres ortamı, insanların sürekli burada başarıyı istemiş olması çalışan insanları konfor ortamından çıkarıyor, sadece işine konsantre olmasını sağlıyor. Anlaştığım andan itibaren, ilk hislerim değil de şu anki hislerim daha baskın şu anda. Yani mutlaka bir konfor ortamından çıkma gerekliliği artık yeni hedeflerin, işin çok daha ciddi olduğunu hissettiren bir taraftar grubu; bir camia. Aslında bu gerçekten başarıyı hazırlayan çok önemli etmenler. Biz de bu etmenlerin içindeyiz ve umut ediyorum ki bizim heyecanımız, taraftarın heyecanı ve yönetimin heyecanı ile doğru planlamamız bu sene ciddi başarıları beraberinde getirecektir diye düşünüyorum.

Donkor, Nalepa ve Kappel açıklamaları

Donkor transferini sağ olsun yöneticilerimiz bitirdiler. Donkor, gelir gelmez ilk istediğim oyuncuların başında geliyordu. Yönetim de bu talebimi, isteğimizi kırmadılar yerine getirdiler sağ olsunlar. Ama biz de tabii ki burada oyuncuları transfer sürecinde doğru bir planlamayla gidiyoruz. Oyun sistemime uygun olan isimlere yönelmeye çalışıyoruz. Nalepa istediğim oyunculardan bir tanesi. Nalepa'nın transferinde bir süreç var. Umut ediyorum bu transfer de bir-iki gün içerisinde netlik kazanacaktır, gündemimizde olan bir oyuncu.

Kappel özellikle 1. Lig'de tecrübesi olan, Denizlispor ile Lig'de iyi işler yapmış, Altay'ın şampiyonluğunda katkı sağlamış, Süper Lig'de oynamış bir oyuncu. Kappel'in özellikle driplingde, ceza sahasına girme pozisyonu olan ataklarda birinci olduğunu görüyoruz. Gündemimizdeki bir diğer isim tabii ama maliyet konusunda kulübümüzü zorlamasın istiyoruz. Kappel'in şu an Altay ile olan sözleşmesi devam ediyor maliyetleri gerçekten çok yüksek. Kulüp dengelerini bozmak istemiyorum.. Bu yüzden süreçte oyuncuların ismi geçse bile maliyetleri ve oyuncuların genel tavrına bakarak rotamızı değiştirebiliyoruz. Aynı işi yapabilecek, mali olarak aynı oyunculara yöneliyoruz çünkü 1. Lig'e yeni çıkmış bir takımız. Burada bir soluklanmamızı frene basmamız lazım. Bu kontrol mekanizması bizi sürekli başarıya götürecek. 

Rakamlar uçurum seviyesinde

Mali şartları birazcık bozmak mı yoksa tamamen dengeleri bozacak bir ekonomik fark mı? Bunu çok iyi belirlememiz lazım. Tabii ki biz, kulüp olarak da fedakârlık yapma konusunda taraftarlarla aynı fikirdeyiz. Sağ olsunlar hep diyor ki başkanımız 'Hocam o zaman bu oyuncu da biraz fedakârlık yapalım, üstüne çıkalım' ama rakamlar uçurum seviyesinde bir farklılığa gelince o zaman transferden vazgeçmek zorundayız.

13 oyuncu ile devam etmeyi düşünüyoruz

Ben ilk geldiğimde yöneticilerle konuştuğumda, şampiyonluk yaşamış bir oyuncu grubu var; bu oyuncu grubunu olabildiğince yüksek oranda takımda tutmamız gerektiğini söyledim çünkü o oyuncular üzerinden bir yapı oluşturacağım. Bir sen emek vermişler. Elimizdeki oyuncu grubu gerçekten çok kaliteli. Burak Süleyman'ın 1. Lig tecrübesi var. Ozan Sol ikinci liglerde adından sıkça söz ettiren çok hızlı, topla birlikte dripling yapabilen ve 1. Lig seviyesinde bu zamana kadar oynaması gereken ama belki mental bazı süreçlerden dolayı oynayamamış fakat bizimle birlikte inanıyorum ki mental süreci de aşıp gerçekten çok ciddi işler yapabileceğine inandığım bir oyuncu. Şu anda 13 isimle yola devam edeceğiz. Tabii bir de kamp sürecimiz var önümüzde. Oyuncuların belki bazıları diyecek ki 'hocam ben ayrılmak istiyorum' ya da biz yeterli görmeyip ayrılmak isteyeceğiz. Dediğim gibi 13 oyuncu ile devam etmeyi düşünüyoruz şu anda.

Ozan Sol sözleri

Çalıştığım takımlarda oyuncuların performanslarının artması noktasında gidişimizi daha önceden açıklamıştım. Önümüzde bir Barış Alper Yılmaz örneği var. Eze Türkiye'de başarılı olmamış ama bu sene gol krallığı yarışına girdi. Çok cüzi rakamlara Olovoin geldi. Neredeyse kulübün bütün harcamalarını karşılayacak bir bonservis bedeli var şu anda. Hali hazırda Sakaryaspor camiasında da çalıştığımız oyuncularla eminim ki hiç ismini duymadığımız ya da performansını yeterli bulmadığımız birçok oyuncunun performansının bir üst seviyeye gelmiş olacağından eminim. Bunlardan birisi Ozan Sol olursa... Ozan'ın en büyük sıkıntısı oyunun iki yönünü dengeleyememesi. Tek taraflı çok başarılı ofansif anlamda ama top rakibe geçtiğinde o ikili mücadelelerde istek ve arzusunu üst seviyeye çıkardığı zaman -ki ben antrenmanlarla bunu sağlayabileceğimizi düşünüyorum. O zaman gerçekten yeni bir oyuncu kazanmış gibi olacağız. Bunlar gerçekten küçük aşılabilecek şeyler. Küçük dokunuşlarla diyorum çünkü o küçük dokunuşun nereye yapılacağı görünemiyor. Ben onu bulmaya çalışıyorum oyuncularda. En başta dediğimiz gibi popülist yaklaşımdan uzak, yüksek maliyetli transferlere odaklanmadan oyuncunun yeteneklerini göremiyorsun o zaman. Benim amacım oyuncuyu görebilmek, okuyabilmek. O anı iyi değerlendirmek.  Ozan Sol Bursaspor için o anda maliyetli bir transfer gibi değildi ama yapılan yüksek bütçeli transferlere yer açılması için...  O zaman ne oluyor Ozan Sol'u göremiyorsun.

"Transferde aceleci tavrım yok"

Ben Keçiörengücü'nde daha maliyetli transfer yapmıştım ama 19-20 yaşındaki Barış'ı oynattım. Ben maliyet boyutunda değil, sahaya çıktığım zaman oyuncunun performansına bakarım. Büyük camialarda bu kadar paralar verildi neden Ozan oynatılıyor gibi eleştiriler doğru süreçten insanı uzaklaştırıyor. Sahanın içimden uzaklaşıyorsun ve saha dışı etmenlere takılıyorsun. Benim buradaki amacım, acelem yok; elimde çok kaliteli Türk oyuncular var. Gerekirse hiç transfer yapmam, kampa giderim kampta bakarım, eksik görürsem transfer yaparım. Aceleci tavrım yok. Benim Ozan'ım, Burak'ım, Onur Ramazan'ım, Hurşit'im de bu ligde çok rahat yapar. Kampa gidince değerlendirmesini yapacağım, ondan sonra ben başkanımıza buraya transfer ihtiyacı var diyeceğim. Gerekiyorsa dibine kadar fedakârlık yapalım. Şu anda bizi taraftarlarımıza şirinlik için şu gelecek bu gelecek demek yani böyle bir dünya yok. Artık oyun gücü, sistem ön planda. Final oynayan iki takım, biri Bandırma biri İstanbulspor. İkisinin de sistem takımı ve oyun düzen olan takımlar.  Her iki takımdan bana maliyeti yüksek bir oyuncu söyleyebilir misiniz? Emir Kaan Gültekin, Ferhat Yazgan Sakaryaspor'daydı, gittiler kendilerine sistem içinde yer buldular. Mehmet, Ali Yaşar, Alperen... Biz sahada oyuncunun ismine değil sahadaki performansına bakacağız.

Yabancı futbolcu transferinde hata yapmak istemiyorum

Elimizde kaliteli Türk oyuncular olup da, diğer oyuncularla kıyaslayıp yerli transferinden vazgeçiyorum. Belirleyici 1-2 tane tane yabancı oyuncu almak istiyoruz. Zaten 4+1+2 kuralı değişmezse 4 yabancı oyuncu oynayacak. Zaten ve Nalepa olursa iki de önde yabancı oyuncu hakkımız var. Bunu da çok doğru, bildiğim, garanti diyebileceğimiz oyunculara gidip yabancı transferde hiç hata yapmadan doğru transferlerle geçip, bir iki tane de Türk oyuncu istiyorum.

Ahmet İlhan'ın maliyeti çok fazlaydı

Mesela Altınordu'da Ahmet İlhan yeniden sözleşme imzalandı. İmza atılmadan önce Ahmet’in araştırması yapıldı. 350-400 bin Euro’luk paralar konuşuluyor. Emin olun çok yüksek rakamlar isteyince ben de vazgeçiyorum. Ben değerlenebilecek oyuncular istiyorum ve benim elimdeki oyucular da değerli. Onlar da 1. Lig oynasalar onlarda o kadar para edecekler. Bir de rakamları Euro üzerinden konuşuyorlar, transfer görüşmesi yapıyorlar. Ben bunu anlamıyorum.

Taraftarla bütünleşmek istiyoruz

Sahaya çıktığımızda tanımlanabilir bir oyun yapısı hakim olacak. Burada tabii iç sahada biraz daha sık ataklı, pozisyonel, rakibi çok fazla zorlayacağımız ve mutlaka topa sahip olan bir futbol oynayacağız. Biz ne kadar desek ki iç sahada sabırlı kalalım, zaten taraftarın coşkusuyla oyuncular kendileri otomatik olarak tekrarlı atakları gerçekleştirecekler. Benim kontrol etmek istediğim nokta taraftarla takımı bütünleştirip, oyun felsefesini takıma ve taraftara aktarmak. Çok aceleci olmamalarını ve bazen oyun sistemini kontrol edebilecek bir coşkuyu yansıtmaları istiyorum. Sürekli olduğu zaman oyun disiplininden uzaklaştığınız anlar olabiliyor.

Kocaelispor örneği

Önümüzde gerçekten önemli ve bize yol gösterebilecek bir Kocaelispor örneği var. Hem transferlerde hem iç sahadaki sabırsızlık sürecinde sürekli kazanma isteği telaşı da birlikte getirdi. O zamanda istedikleriniz olmuyor.

Tatangalar

Burada taraftar sayesinde +1 olacağız. Coşkulu ve futbolu bilen bir taraftar grubu önünde oynayacak olmanın heyecanını yaşıyorum. İlk maçı gerçekten çok merak ediyorum. İnşallah ilk maçımızı, iç sahada oynayarak lige başlarız. Bu coşku alıp galibiyetle lige girdiğimizde bizim için ok önemli olacak. Deplasmandan da bile aklımızın kenarında taraftarımız olacak. Bu sorumlulukla sahada olacağız.

06 Haz 2022 - 11:25 - Sakaryaspor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Spor 264 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Spor 264 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Spor 264 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Spor 264 değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakaryaspor'un şampiyon olacağına inanıyor musunuz?